Néhány jó tanács a törlőkendő használatáról, illetve amit tudni érdemes róluk.
A MIKROSZÁLAS SZEMÜVEGTISZTÍTÓ TÖRLŐKENDŐ TITKA
Mi hát a csodatörlő titka?
A mikroszálas törlő poliészter és poliamid műszálakból készül. A két összetevő aránya határozza meg részben a törlő hatékonyságát, egyes gyártók szerint a 80:20-as PE:PA arány a legkedvezőbb. A mikroszálat Japánban találták fel, elterjedése a takarítás területén kb. 15-20 éve kezdődött. A mikroszál egy szabad szemmel nem látható vastagságú szál, vastagságát denier-ben ( rövidítve: den ) mérik, mint a női nylonharisnyáét. A legvékonyabb nylonharisnya szálvastagsága 15 den, míg a törlő mikroszálainak vastagsága 0,1-0,6 den. Minden egyes szál 100-200-szor vékonyabb az emberi hajnál, így pl. 1 gramm súlyú anyagból 10.000 m hosszú szál készíthető és 5 gramm mikroszállal össze lehetne kötni a Földet a Holddal!
A mikroszálakból különböző eljárással készülnek a törlők, mely során, a szálakon hornyok és élek keletkeznek, s ezáltal lényegesen megnő a felületük. Az egyenetlen felületnek és a finom szálaknak köszönhetően a mikroszálak sokkal jobban eltávolítják a szennyeződést a különböző felületekről, mint a hagyományos szálak. A gyártás során a mikroszálak felülete akkora lesz, hogy egy törlő a saját súlyához viszonyítva hatszor több piszkot képes befogadni!
Röviden a különböző törlőkről
A préselt törlő mikroszálait vagy kötőanyaggal és meleg hengerléses technikával, vagy kötőanyag nélkül, erős vízsugárral erősítik egymáshoz. E technika előnye, hogy ezzel a módszerrel a lehető legvékonyabb mikroszál felhasználásával készíthető textília. A préselt törlő további előnye, hogy könnyen vágható, végeinél nem bomlik, így nem szükséges eldolgozni. Hátránya, hogy sérülékenyebb, mivel szálai nem kapaszkodnak olyan erősen egymáshoz, mint a kötötteké.
A kötött vagy szövött törlők a leggyakrabban használt törlők, előnyük, hogy a szövés által lazára hagyott szálak az egyenetlen felületeket is optimálisan tisztítják. Továbbá a szövött textil igen tartós, hosszú élettartamú.
A törlő úgy működik, mint egy „por-mágnes”: sztatikus elektromossága miatt magához vonzza és megtartja a porszemeket, amelyek így nem tudnak továbbszállni.
Néhány jótanács
· Lehetőleg csak kevés tisztító folyadékot használjon. Minél vizesebb a törlő, annál kevesebb piszkot tud felvenni.
· Tisztításkor ne nyomja túl erősen a törlőt a felülethez, mert ezáltal a mikroszálak nem képesek teljes hatással „dolgozni”.
· Amennyiben a törlőkendő elkoszolódott, mossa ki folyékony szappannal, jól öblítse és csavarja ki, majd akassza ki száradni. Elegendő, ha csak többszöri használat, nagyfokú elszennyeződés esetén mossa ki mosógéppel. Szárítógépbe nem tehető!
· Mosáskor soha ne használjon fehérítőt és öblítőt, mert összetapasztják a mikroszálakat.
· Soha ne vasalja a törlőkendőt! Inkább maradjon gyűrött.